You are at SIESCE : Students' Council : Details : 2012-13

Details
The Students’ Council is formed as per the Maharashtra Universities Act, 1994 and Maharashtra Universities (Amendment and Continuance) Act, 2000. The council consists of the following members:
Students' Council 2012 - 13
1. Chairperson Dr. Minu Thomas                           (Principal)
2. One Lecturer nominated by the Principal Dr. Neelima Diwakar
3. Teacher in-charge of NCC (Degree) Dr. Shanti Suresh
4. Programme Officer of NSS Mrs. Usha K. S.
5. Chairperson Sports & Gymkhana Mr. Prasanna Tambe
Students nominated by the Principal for various activities
Sr.No. Forum / Club Committee Secretary
1 Gymkhana & Sports Mr. Chaitnya Agarwal - T.Y.B.Com. (A – 05)
2 Cultural Activities Ms. Shraddha Shah - T.Y.BMS (B – 24)
3 N.S.S. Mr. Prithvi Arunkumar - S.Y.B.Com (C - 26)
4 N.C.C. Ms. Aishwarya Lad - F.Y.B.Com (B-199)
5 Lady Representative Ms. Anita Puthiavan - T.Y.B.Com (A-9)
6 Lady Representative Ms. Shikha Bafna - S.Y.B.Com (A-21)
Class representatives nominated by the Principal
Cultural Forum
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 T.Y.BMS B 24 Ms. Shraddha Shah ( Secretary )
2 S.Y.B.Com. B 92 Mr. Krishna Nair ( Joint Secretary)
3 T.Y.(A&F) - 53 Mr. Yash Thakkar ( Joint Secretary )
 
SPORTS
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 T.Y.B.Com. A 5 Mr. Chaitanya Agarwal ( Secretary )
2 S.Y.(FM) - 47 Mr. Pramod Shankaran ( Jt. Secretary)
 
NSS
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 S.Y.B.Com. C 26 Mr. Prithvi Arunkumar ( Secretary )
2 S.Y.B.Com. C 52 Ms. Sadhana Saroj ( Jt. Secretary )
 
SPEAKER'S FORUM
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 S.Y.B.Com. B 94 Ms. Shruti Nair ( Secretary )
2 S.Y.B.Com. B 52 Ms. Rajlakshmi Krishnan (Joint Secretary)
3 S.Y.B.Com. B 57 Ms. Soniya Lokhande ( Joint Secretary )
 
COMMERCE FORUM
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 T.Y.B.Com. B 13 Mr. Kartik Yogeshwar ( Secretary )
2 S.Y.B.Com. B 92 Mr. Krishna Nair ( Joint Secretary )
 
PLACEMENT CELL
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 T.Y.B.Com. B 13 Mr. Kartik Yogeshwar ( Secretary )
2 T.Y.(B&I) - 20 Ms. Sharada Kusanle ( Joint Secretary )
 
RESEARCH CELL
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 T.Y.B.Com. B 58 Luciya Nainan Sebastina (Secretary)
2 T.Y.B.Com. C 06 Ms. Melisa Rodrigues ( Jt. Secretary )
 
INTENSIVE COACHING & RESULT IMPROVEMENT
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 T.Y.B.Com. B 39 Mr. Phil Mehta (Secretary )
2 T.Y.B.Com. B 09 Ms. Sucheta Kamat ( Jt. Secretary )
 
ALUMNI ASSOCIATION
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 S.Y.B.Com. B 92 Mr. Krishna Nair ( Secretary )
2 T.Y.B.Com. A 09 Ms. Anita Puthiavan ( Jt. Secretary )
 
STUDENT'S COUNSELLING
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 T.Y.B.Com. B 09 Ms. Sucheta Kamat ( Secretary )
2 T.Y.B.Com. A 87 Ms. Janaki ( Jt. Secretary )
 
MARATHI VANGMAY MANDAL
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 S.Y.B.Com. C 32 Ms. Vaishnavi Rane ( Secretary )
2 S.Y.B.Com. B 81 Mr. Atikesh More ( Jt. Secretary )
3 S.Y.B.Com. A 90 Ms. Sanjana Hindapur ( Jt. Secretary )
 
NATURE CLUB
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 T.Y.B.Com. A 79 Mr. Harsh Jain ( Secretary )
2 S.Y.B.Com. D 44 Mr. Pratik Shetty ( Jt. Secretary )
 
WOMEN'S DEVELOPMENT CELL
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 T.Y.B.Com. A 09 Ms. Anita Puthiavan (Secretary)
2 S.Y.B.Com. B 52 Ms. Rajalakshmi Krishnan (Joint Secretary)
 
N.C.C. Representatives
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 F.Y.B.Com. B 199 Ms. Aishwarya  Lad
 
Class Representatives
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 T.Y.B.Com. B 39 Mr. Mehta Phil
2 S.Y.B.Com. C 02 Ms. Panda Sapna Niranjan
3 F.Y.B.Com. C 261 Ms. Navandar Pragya Pravin
4 T.Y.BMS A 40 Ms. Purva Nayak
5 S.Y.BMS A 13 Ms. Leisel D’Souza
6 F.Y.BMS A 33 Ms. Khalsa Ravinder Kaur
7 T.Y.(A&F) - 38 Ms. Sandra Rego
8 S.Y.(A&F) - 10 Ms. Niti Dhruva
9 F.Y.(A&F) - 03 Ms. Anuradha V.
10 T.Y.(B&I) - 20 Ms. Sharada
11 S.Y.(B&I) - 37 Ms. Priya Tambe
12 F.Y.(B&I) - 35 Ms. Divya Thakur
13 T.Y.(FM) - 13 Mr. Sanjeev Iyer
14 S.Y.(FM) - 36 Mr. Jainan Shah
15 F.Y.(FM) - 16 Ms. Kaushal Gangandeep Surinderpal
16 T.Y.B.Sc.(IT) - 03 Ms. Arti Bihal
17 S.Y.B.Sc.(IT) - 22 Ms. Sneha Poojari
18 F.Y.B.Sc.(IT) - 11 Ms. Ankita Harmalkar
19 M.Sc.IT) – I - 03 D’Souza Janet
Alphonce Jecintha
20 M.Sc.IT) – II - 02 Ms. Chheda Payal Jivraj Pachi
21 M.Com – I (A/cs) - 04 Ms. Shikha Chanda
22 M.Com. – II (A/cs) - 38 Ms. Sherlyn Rebello
23 M.Com. – I (B&F) - 41 Ms. Priyanka Surekha
24 M.Com. – II (B&F) - 31 Mr. Lloyd Serrao
 
Division Representatives
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 T.Y.B.Com. A 65 Ms. Vidhi Goel
2 T.Y.B.Com. A 69 Mr. Nitin Gupta
3 T.Y.B.Com. B 09 Ms. Sucheta Kamat
4 T.Y.B.Com. B 73 Mr. Nikhil Parekh
5 T.Y.B.Com. C 86 Mr. Vinayak Krishnan
6 T.Y.B.Com. C 06 Ms. Melisa Rodrigues
7 T.Y.B.Com. D 19 Ms. Satiya Shubha
8 T.Y.B.Com. D 113 Mr. Mitesh Sampat
9 S.Y.B.Com. A 26 Ms. Aishwarya Belsare
10 S.Y.B.Com. A 21 Ms. Bafna Shikha
11 S.Y.B.Com. B 67 Ms. K. Minakshi
12 S.Y.B.Com. B 39 Ms. Saira Khan
13 S.Y.B.Com. C 69 Ms. Jainy Shah
14 S.Y.B.Com. C 71 Mr. Jinesh Shah
15 S.Y.B.Com. D 64 Mr. Srinath Kumar
16 S.Y.B.Com. D 99 Ms. Priya Vora
17 F.Y.B.Com. A 75 Ms. Disha Subramanian
18 F.Y.B.Com. A 90 Mr. Ailesh Dupte
19 F.Y.B.Com. B 123 Ms. Sneha Gawate
20 F.Y.B.Com. B 164 Mr. Kaushik Rajgopal
21 F.Y.B.Com. C 265 Ms. Aishwarya Nikam
22 F.Y.B.Com. C 297 Mr. Varun Poduval
23 F.Y.B.Com. D 379 Ms. Devika Shetty
24 F.Y.B.Com. D 454 Mr. Varun Subramanian
 
Self – Financing Courses ( D.R.)
Sr.No. Class Div Roll No. Name
1 T.Y.BMS A 28 Ms. Soujanay Kusugal
2 T.Y.BMS A 15 Mr. Darshan Ganatra
3 T.Y.BMS B 21 Ms. Archita Shah
4 T.Y.BMS B 12 Mr. Viral Lakhani
5 S.Y.BMS A 03 Mr. Abhishek Bhat
6 S.Y.BMS A 30 Ms. Vinny Mehra
7 S.Y.BMS B 15 Mr. Kalash Shetty
8 S.Y.BMS B 23 Ms. Saloni Vadaria
9 F.Y.BMS A 4 Ms. Pranita Anchari
10 F.Y.BMS A 33 Ms. Khalsa Ravinder Kaur
11 F.Y.BMS B 02 Ms. Pillai Khushi
12 F.Y.BMS B 44 Ms. Kusujal Sukanya
13 T.Y.(B&I) - 13 Ms. Lavanya Gangarapu
14 T.Y.(B&I) - 25 Ms. Sneha Mehta
15 S.Y.(B&I) - 29 Ms. Puneet Rathi
16 S.Y.(B&I) - 25 Ms. Mayuri Patel
17 F.Y.(B&I) - 38 Mr. Yaavar Sudhalai
18 F.Y.(B&I) - 11 Ms. Athira N.
19 T.Y.(A&F) - 53 Mr. Yash Thakkar
20 T.Y.(A&F) - 04 Ms. Harneet Chaudhary
21 S.Y.(A&F) - 15 Mr. Sagar Hemani
22 S.Y.(A&F) - 47 Ms. Prachi Hemani
23 F.Y.(A&F) - 16 Mr. Srinath Iyer
24 F.Y.(A&F) - 42 Ms. Sutapa Saha
25 T.Y.(FM) - 13 Mr. Sanjeev Iyer
26 T.Y.(FM) - 11 Ms. Vishaka Gupta
27 S.Y.(FM) - 31 Ms. Archana Paroha
28 S.Y.(FM) - 18 Mr. Melwin Mathew
29 F.Y.(FM) - 61 Mr. Shah Neel
30 F.Y.(FM) - 34 Ms. Khyati Shah
31 T.Y.B.Sc.(IT) - 03 Ms. Arati Bihal
32 T.Y.B.Sc.(IT) - 46 Mr. Naicker Manojkumar
33 S.Y.B.Sc.(IT) - 22 Ms. Sneha Poojari
34 S.Y.B.Sc.(IT - 35 Mr. Sylvester Thomas
35 F.Y.B.Sc.(IT - 35 Mr. Kiran Kumar
36 F.Y.B.Sc.(IT - 27 Ms. Nair Lakshmi
 
Copyright © S.I.E.S. All rights reserved.
Designed and Developed idlabs